Hobi

Ahşap Boyama Nasıl Yapılır?

Ahşap boyama yapmak için herhangi bir yeteneğe sahip olmaya gerek yoktur. Güzel resim yapmak, çizimler yapabilmek ahşap boyama için gerekli değildir hemen bugün yapacağım derseniz sadece birkaç renk boya, fırça ve boyayacak birkaç parça ahşap ile işe başlayabilirsiniz.

Gerekli malzemeler;

 • fırça (farklı incelik ve kalınlıklar da olabilir)
 • boya (istediğiniz herhangi bir rengi seçebilirsiniz)
 • boyanacak işlenmemiş ahşap bir eşya

Ahşap boyama teknikleri:

 • dekupaj
 • transfer tekniği
 • mühürleme
 • örümcek çatlatma
 • mum ile eskitme
 • stencil
 • vernikleme

Ancak bunlar ahşap boyamaya ilk başlayanlar için zamanla öğrenilmesi gereken aşamalardır. İlk başlamada seçilecek olan objenin pürüzsüz ve düz olması önemlidir.  Eğer aldığımız obje pürüzlü bir yapıya sahipse zımpara ile pürüzleri yok etmek önemlidir. Ayrıca güzel bir görünüm elde etmek için kaliteli objeler seçilmesi önemlidir. Kaliteli obje gibi kaliteli boya kullanımı da önemlidir çünkü boyanın yüzeyde kalıp derine işlememesi riski vardır. Boyaların tanesi rengine göre değişebilmekle birlikte 5 TL’den başlayıp boyut ve rengine göre 50 TL’ye kadar çıkar.

Seçilecek olan fırça ince uçlu ve yumuşak olmalıdır. Birkaç ana renk alındıktan sonra bunlar karıştırılıp başka renkler de elde edilebilir. Bu bakımdan bakıldığında ahşap boyama hobisi çok da maliyetli bir hobi değildir. Gerekli olan obje, fırça ve boya alındıktan sonra işimiz oldukça basit. Gelelim boyama aşamasına; obje yüzeyinin düz olduğundan emin olduktan sonra boyamızı kullanmadığımız eski bir tabak veya plastik bir bardağın içine 4-5 damla damlatıyoruz. Boyanın üzerine 2-3 damla su ekledikten sonra fırçamız yardımıyla karıştırıyoruz. ( boya üzerindeki kullanım talimatlarını da okumak önemlidir) fırçayı hep aynı yöne doğru kullanmak gerekir. Yukarıdan aşağı, aşağıdan yukarı, soldan sağa veya sağdan sola…

Boyanacak yüzey boyaya nasıl hazırlanmalı?

 1. Kat boya sürülmeli (2-3 saat beklet)
 2. Kat boya sürülmeli, ve verniklenmeli ( bozulmaması için).

Boyanın ilk aşaması olan düz bir yüzeyi boyama işlemini geliştirdikten sonra resim tamamlama, çatlatma gibi diğer teknikleri kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu konuda uzmanlaşmak isterseniz halk eğitim kurslarının ahşap boyama bölümüne veya başka kursların ahşap boyama bölümlerine kayıt yaptırıp belki de hobinizi bir meslek haline getirebilirsiniz. Hem zevk aldığınız hem de düşük maliyetler de ürettiğiniz tepsileri, sehpaları, sandıkları satışa sunmak kendinize güveninizi de yerine getirebilir veya en başta da konuştuğumuz gibi stresten kaçmak adına sadece hobi olarak da ahşap boyama yapabilirsiniz. Aynı zamanda evinizdeki eskimiş bozulmuş veya uzun zamandan beri durduğu için sıkıldığınız objeleri de öğrendiğiniz tekniklerle değiştirebilirsiniz güzelleştirebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Etiketler

Yorum Ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın