Sağlık

Apandisit Ağrısı Nasıl Anlaşılır, Apandisit Patlaması Belirtileri

Apandisit, insan vücudunda karın boşluğunun sağ alt kısmında apendiks denilen bölgenin iltihaplanması sonucunda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Zamanında müdahale edilmezse hayati tehlikeye sebep olabilen apandisitin patlaması pek çok kişinin korkulu rüyasıdır. Apendiks, kör bağırsak olarak bilinen yerdedir ve aşağı yukarı 10 cm. boyundadır. Uç kısmı kapalı olduğu için bu bölgede mikroorganizmalar oldukça kolay şekilde ürer. Bağırsak kurtları, solucanlar, tümörler, kalıtımsal sebepler, bakteriyel enfeksiyonlar; virüs, mantar gibi mikroorganizmalar apandisitin patlamasına neden olabilir.

Apandisit Ağrısı Nasıl Anlaşılır, Apandisit Patlaması Belirtileri 1

Apandisit Ne Tarafta Bulunur?

Apandisit nerede sorusunun yanıtı kolay gibi gelse de çoğu kez karıştırılır. Karnın sağ tarafındadır. Karnın sağ tarafında beliren şiddetli ağrı ve ateşle fark edilir.

Apandisit Belirtileri Nedir?

  • Karnın sağ alt bölgesinde ağrı
  • Bağırsakların olduğu bölgede şişlik ve sertlik
  • Bazen kusma
  • Yemek yemede ve tuvalete çıkmada zorlanma
  • Ani hareketlerde karın bölgesinde ağrı
  • Sırtta, belde, kalçada ve bacaklarda ağrı

Apandisit Patlaması Belirtileri Nelerdir?

Patlamadan evvel şiddetli karın ağrısı hissedilir. Eğer yürürken, öksüsür, hapşırırken, araba ile bozuk yolda ilerlerken karna şiddetli ağrı giriyorsa karın duvarı iltihaplanmış ve apandisitiniz patlamış olabilir. Mide bulantısı, kusma ve iştahta eksilme varsa, gaz çıkarmada zorlanılıyorsa, mide asidi yemek borusuna kaçıyorsa, cilt rengi matlaştıysa, kalın bağırsakta sancı varsa, idrarda yanma varsa, üşüme hissi ve yüksek ateş ve zihin bulanıklığı yaşanıyorsa belirtileri dikkate almak ve bir dağlık kuruluşuna müracaat etmek gerekir.

Apandisit Patlarsa Ne Olur?

Genelde meyve çekirdekleri, parazitler, dışkı ve benzeri atıklar vücuttan atılmadığında, sindirim sistemi enfeksiyon kaptığında, karın bölgesine şiddetli darbe alındığında apandisitin patlamasını tetiklenebilir. Patladığında acil müdahale gerekir. Aksi takdirde hızla kana karışan iltihap hayati tehlike doğurabilir. Ciddiye alınması gerekir. Hekim apandisit ameliyatı yapmaya karar verdiğinde risk büyük ölçüde ortadan kalkmış olur.

Hekim tarafından kan ve idrar testi yapılır. Ultrasondan da faydalanılabilir. Patlama seviyesine gelen apandisite ameliyatla müdahale edilir. Yaşlılarda ve çocuklarda patlaması genellikle % 50 ölüme sebebiyet verir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın