Genel

Çamaşır Suyu Olmadan Çamaşırlar Nasıl Beyazlatılır?

Beyaz ve açık renkli çamaşırların zaman içinde beyazlıklarını kaybetmeye başlaması can sıkıcı bir durumdur. Sararan yahut grileşen kıyafetler, henüz eskimemiş bile olsa çoğunlukla atılır. Hâlbuki buna gerek yok. Rengi solmuş kıyafetleri tekrar eski beyazlığına kavuşturabilirsiniz. Üstelik çok fazla çaba harcamadan… Çamaşır suyu çamaşır beyazlatmada ilk akla gelen bileşenlerden birisidir. Ama her zaman kesin çözüm değildir. Sadece beyaz renkli çamaşırları çamaşır suyuyla temizleyebilirsiniz. Üstelik çok fazla miktarda ve sık olarak çamaşır suyu kullanmak çamaşır suyu zehirlenmesi gibi olumsuzluklara sebep olabilir. Çamaşır suyu zararları da olan bir bileşendir. Üstelik bir de çamaşır suyu lekesi ile uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. İşte bu yazıda beyaz renkli çamaşırların çamaşır suyu kullanmadan nasıl arıtılacağını bulacaksınız.

Çamaşır Suyu İle Beyazlatma

Çamaşır Suyu Kullanmadan Çamaşırları Beyazlatma Yöntemleri

Keten yahut pamuklu kıyafetler hassas dokuya sahip kıyafetlerdir. Bu kıyafetleri kimyasal içeren ürünlerle beyazlatmak isterseniz dokuları yıpranabilir. Peki beyaz çamaşır beyazlatma işlemi çamaşır suyu kullanmaksızın nasıl yapılır? 10 litre suya 3 çorba kaşığı arap sabunu ve rendelenmiş beyaz kalıp sabunu eriterek ilave edin. Karışıma 3 çorba kaşığı karbonat da ekleyin ve çamaşırı bu karışımda 1 gün boyunca bekletin. Ertesi gün de çamaşırı yıkayın ve durulayın.

  • Havluları karbonatlı-sirkeli suda bekletin. Böylelikle hem dezenfekte olacak hem de beyazlayacaklardır.
  • Çamaşır beyazlatma yöntemleri içinde karbonat da sık olarak yer alır. 1 litre suya 2 çorba kaşığı karbonat ile 3 damla bulaşık deterjanı ilave edin ve havluları en az 1 gece bu karışım içinde bekletin. Ardından her zamanki gibi yıkayın.
  • Mutfak havlularını beyazlatmak için kaynattığınız suyun içine 2 çorba kaşığı karbonatı eritin ve ılınmasını bekleyin. Bu suya havluları bastırın ve en az 2 saat bekleterek yıkayın.
  • Çamaşır beyazlatma yöntemleri içinde beyaz sirke de var. Beyaz sirke de beyaz kıyafetlerdeki sararma ve lekeleri çıkartmak için kullanılan doğal malzemelerdendir. Kumaşa da zarar vermez ve üstelik kimyasal içerikli yumuşatıcılara gerek olmaksızın giysileri yumuşatır.
  • Çamaşır deterjanınıza yarım bardak karbonat ekleyerek çamaşırlarınızı her zamanki gibi yıkayın. Eğer leke derine işlemiş inatçı lekelerdense bir miktar karbonatı biraz limon suyuyla karıştırın ve doğrudan lekeli bölgeye sürün.
  • Limon da kumaş lifleri arasına işleyerek lekeleri çıkartır ve kıyafetlerin beyazlamasını sağlar. Bir tencereye birkaç dilim limon ve su ilave edip kaynatın. Çamaşırları yıkamadan evvel bu suyun içine bastırarak 1 saat bekletin.
  • Kıyafetleri temizlemenin bir diğer yolu da süttür. Pamuklu ve hassas kumaşları bir kabın içine doldurduğunuz süte yatırın ve birkaç saat bekletin. Ardından her zamanki gibi durulayın.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın