Yaşam

E-Devlet Şifresi Hangi Sitelerde Kullanılıyor?

E-Devlet şifresi ile sırada beklediğiniz günler geçmişte kaldı. E-Devlet şifresi alarak devlet işlerinizde ki her şeyi sırada beklemeden evden bilgisayarınız başından yapabilirsiniz. E-Devlet, vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması demektir. Bu sayede, devlet hizmetlerinin vatandaşa en kolay ve en etkin yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlıyor.

Öncelikle yapmanız gereken tek şey evinize en yakın PTT şubesine gidip şifrenizi almak. Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem ücreti 2 TL olarak tahsil edilmektedir. İlk şifreden sonra  herhangi bir nedenle şifrenizi kaybetmeniz durumunda PTT’den alacağınız yeni şifre için işlem ücreti 4 TL’ dir. En yakın PTT şubesine PTT Web Sitesi adresinden ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Şifresiyle Hangi Kurumlarda Online Olarak Neler Yapılabilir?

Kullanıcılar  adresine girerek e-Devlet kapısına eriştikten sonra hizmetleri kullanabilirler. Adres değişikliği bildirimi , askerlik sorgulama, sürücü belgesi, adli sicil, SSK hizmet dökümü, ticari araç vergi levhası bilgi sorgulama, yeşil kart durumu sorgulama gibi birçok bilgiye bu siteden ulaşabilirsiniz.

 

e-Devlet şifrenizle vergi ile ilgili tüm işlemlerinizi Gelir İdaresi Başkanlığı Web Sitesi adresinden gerçekleştirebilirsiniz. Motorlu taşıtlar vergisi, gelir vergisi hesaplama, gecikme zammı hesaplama, vergi kimlik numarası sorgulama, dilekçe sorgulama gibi birçok işleminizi e-Devlet şifrenizi kullanarak Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

 

e-Devlet şifreniz sayesinde  Uyap Vatandaşlık Portalı Web Sitesi adresinden hakkınızda dava olup olmadığını, dosyaların takibini, e-imza yada mobil-imza olmadan sadece  e-Devlet şifrenizle takip edebilirsiniz. Bu sistem sayesinde cep telefonunuza yada mail yoluyla duruşma saati yada dava bilgileriniz güncel olarak ulaşır.

 

Etiketler

Yorum Ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın