Evcil Hayvanlar

Evde Kedi Nasıl Beslenir?

Aslında evcilleştirilen kediler diğer kedigiller gibi yabani özelliklere sahiptir. Çocuğu olmayan bir aile için çocuk olduğunda, depresyonda olan biri için depresyonu yendiğinde, çocuğuna oyuncak olsun diye alınan bir kedi çocuk büyüdüğünde sokağa atılacaksa eğer, böyle bir sorumluluk altına hiç girilmemelidir. Ev ortamına alışan bir kedi için sokakta veya hayvan barınaklarında yaşamak oldukça zor olacaktır.

Tam da bu esnada empati yapıp kendimizi kediler yerine koyalım çok sevdiğimiz bütün hayatımızı adadığımız biri tarafından yalnızlığa terk edilip sokağa atılmak sanırım ki çok üzücü olurdu…

Evcil hayvan olarak kedi beslemenin yararları ve zararları:

Kedi veya diğer evcil hayvanlar bizi sorumluluk sahibi bireyler haline getirip hayatımızı bir düzene sokarlar ancak her ne kadar temizliğine dikkat edilmiş olsa da evdeki kokuyu ve tüy dökülmesi olayını engellemek mümkün değildir. Bu şartları göz önünde tutup öyle kedi beslemeye karar vermek önemlidir.

Evde kedi beslemek bize karşılıksız sevgiyi öğretir. Sevgimizi paylaşacağımız bir yol arkadaşımız olmuş olur. Evde kedi beslemek, yeni doğan bir bebekte alerji oluşmasını da engelleyebilir.

Evde kedi beslemek

 • Oturduğumuz apartman veya binada komşularımızı rahatsız etmemek en önemli husustur. Biz kediyi seviyor ve korkmuyor olsak da başka insanların sevmeyebileceğini, korkabileceğini göz önünde bulundurmamız gerekir.
 • Kendi dünyasından çekip aldığımız bir kedinin mutluluğunu sürdürebilmesi için açık havaya çıkması, açık havada koşması, oynaması, stres atması gereklidir. Haftada bir kere de olsa mutlaka kedimizi açık havaya çıkarmamız gerekir.
 • Tüylü bir yapıya sahip olan kedilerin tüylerinin temizlenmesi, yıkanması ve taranması gibi ihtiyaçlarının karşılanması önemlidir. Yıkanması şart olmayan kediler, kendi tüylerini kendileri de yalanarak temizleyebilirler.
 • Kedilerin tırnak kesimi çok dikkat gerektirecek bir noktadır. Yaklaşık 10 yıl yaşayan kedilerin tırnaklarının yanlış kesimi onları ölüme bile götürebilir.
 • Kedinin ihtiyacını karşılayacağı kumunun, kedinin girip çıkmasının kolay olduğu bir bölgeye konması gerekmektedir. Aksi takdirde, evinizin istenmeyen bölümünde istenmeyen manzaralarla karşılaşabilirsiniz.
 • Kedinin maması ve suyu ağzı açık bir kapta yine kedinin ulaşımının kolay olacağı bir yerde olmalıdır.
 • Aşılamalarına dikkat edilmesi gerekir. Kuduz, kedi ve köpeklerin ısırması sonucu geçen ve dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Bu nedenle aşılarının tamamlanması şarttır.
 • Pirelere karşı korumak için gerekli önlemler alınmalıdır
 • Kedilerin taşıdığı bir takım parazitler, hamilelik döneminde olan bayanlar için oldukça zararlıdır. Aşıları tamamlanmış bile olsa, hamile bir bayanın kedinin dışkısını ellememesi, kedinin dışkısını yaptığı kumun bir başkası tarafından değiştirilmesi gerekir.
 • Kedinin kumunun sık sık değiştirilmesi temizlik açısından önemlidir.
 • Bir çok tartışmaya sebep olan Müslümanlıkta evde kedi beslemek konusuna gelince, kedi temizlik açısından ayrı bir yere koyulan hayvandır. Evde kedi beslemek şart olmadığı gibi kedi beslemek sünnettir. Tartışmalara konu olan kedi beslemek Müslümanlıkta ayrı önemli bir yere sahiptir. Ancak tüy dökmesi yönünden bakıldığında kediyi mutfağa sokmamak önemlidir. Aksi takdirde, evimize gelen misafirler bardaktan veya tabaktan çıkan bir kedi tüyünden rahatsızlık duyabilir. 

En iyi dostlarımıza, hak ettikleri değeri verelim ve onlara çok iyi bakalım.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın