Genel

Fırın Nasıl Temizlenir?

Fırın içi temizliği ev hanımlarının en büyük sorunudur. Donmuş yağlar ve yanı izleri fırın temizliği yapılırken en çok efor sarf edilen bölümler olur. Kimyasal temizleyicilerin yanı sıra her evde bulunan malzemeler yardımıyla fırın içi nasıl temizlenir sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Fırın içi temizliği sırasında varsa ayrılan parçaların çıkarılması ve gerekli görülmesi halinde bulaşık makinesinin en yüksek ısıdaki programında yıkanması gerekebilir.

Fırın Nasıl Temizlenir? 1

Fırın Temizliği İçin Gerekli Olan Malzemeler

  • Sirke
  • Tuz
  • Toz soda
  • 1 paket kabartma tozu
  • Yeteri kadar su

Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?

  1. Geniş bir leğene konan malzemeler karıştırılır.
  2. Temizlikte kullanılan ancak özellikle cam yüzeyleri çizmeyen bezler yardımıyla fırın temizleme yapılır.
  3. Varsa fırının üzerindeki ocağın parçaları tek tek ayrılır ve ana bölüm aynı suyla temizlenir.
  4. Gerekli görülmesi halinde karışım yenilenebilir.

Malzemelerin bir leğen içinde karıştırılması yerine bitmiş bir sprey uçlu temizlik şişesine doldurulması ve gerekli bölgelere püskürtme yöntemiyle etkili bir temizlik sağlanması da daha kolay olabilir.

Fırın Nasıl Temizlenir? 2

Farklı bir tarifte; 1 paket kabartma tozun ve su ile hazırlanır. Macun kıvamına gelen karışım sert yapısı sayesinde ankastre fırın nasıl temizlenir ve zorlu lekelerle nasıl başa çıkılır sorusuna cevap olabilir. Piyasalarda yer alan kimyasal içerikli temizlik maddeleri gibi karı bir formu olan bu karışım bir mutfak süngeri yardımıyla fırın içi ya da ocak üstü temizlik için beklenen etkiyi gösterir.

Hazırlanan macun kıvamındaki ürün fırın içine kaplanarak 12 saat boyunca bekletilir. Macun kıvamına gelen karışım üzerinde sıkılacak sirkeli su karışımı istenen fırın içi nasıl temizlenir sorusunun kolay ve zahmetsiz bir şekilde cevaplanmasını sağlar. Aynı içerik kirli fırın camı için de uygulanabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın