Genel Sağlık

İlişkiye Nasıl Girilir? İlişki Pozisyonları Nelerdir?

Cinsellik, ilk insanla birlikte var olan ve dünyanın sonuna kadar var olacak olan bir temel içgüdü. Asıl var olma sebebi insan soyunun devamı da olsa, cinselliğin verdiği haz da onu binyıllardır gündemde tutuyor. Cinsellik aslında öğrenilen değil, içgüdülerle yol alan bir süreçtir. Ama ilişkiye girme anlamında bazı püf noktaları da yok değil. Gelin satırların arasında dolaşalım; ilişki pozisyonlarından, ilk cinsel deneyim yaşına kadar en mühim ara başlıklara göz atalım.

İlişkiye Nasıl Girilir?

Kadınlar her ne kadar ilişki  hususunda bilgi sahibi olsalar da eğer bu konuda deneyim sahibi değillerse ilk cinsel deneyimlerini yaşamadan önce ister istemez endişeye kapılırlar. Ön sevişme denilen uyarılma sayesinde vajinanın yeteri kadar ıslanmasıyla kadın herhangi bir acı hissetmeden hatta ilişkiye girdiğini bile anlamadan kendisini cinsel birleşmenin kucağında buluverecektir. İlk ilişkideki kanama ise gözde çok büyütülmemelidir. Kızlık zarı, sinirleri ve damarları olmayan bir doku olduğu için zarın esnekliğine bağlı olarak hem büyük bir acı hissedilmeyecek hem de az miktarda bir kanama olacaktır. Vajinada yeterli ıslaklık oluşmazsa ilişki sırasında ağrı ve acı hissedilir. Yeterli bir uyarılmayla vajina ilişkiye hazır hale gelir.

İlişki öncesi gereken ön sevişme süreci de es geçilmemelidir. Cinsel birleşme, özellikle kadının en rahat olacağı pozisyonda gerçekleştirilmelidir. Ön sevişme süreci uzun tutulmuşsa kadında zaten vajinada yeterli ıslaklık ve kayganlık oluşacağından ilişki kolay gerçekleşecektir. Ama birleşmede zorlanılıyorsa kayganlaştırıcı kremler kullanılabilir.

Cinsel ilişki için pek çok pozisyon var. Bu pozisyonların tercihi eşlere kalmıştır ama özellikle ilk ilişki deneyimi yaşanacaksa erkeğin üstte olduğu pozisyon başlangıç için idealdir.

İlk İlişki Nasıl Olmalı?

İlk kez yaşanacak ilişkide her iki tarafın da gergin olması son derece normaldir. Ama iki cins arasındaki çekim gücü işleri kolaylaştırır. İlk ilişkide erkeğe çok iş düşer. Erkek kadını sakinleştirmeli, zorlayıcı ve ısrarcı olmamalı, sert hareketlerden kaçınmalıdır. Cinsel ilişkide sayısız pozisyon vardır. Ama ilk ilişkide aynı zamanda ilk deneyimi de yaşayacak olanlar en kolay pozisyon olan misyoner pozisyonu ile ilişkiye başlayabilir. Erkeğin üstte kadının ise altta olduğu bu en klasik pozisyon ilişkiye girme pozisyonları içinde en sık tercih edilenidir. İlk ilişkide bu pozisyonla deneyim kazanıldıktan sonra diğer pozisyonlar denenebilir.

Ne Sıklıkla İlişkiye Girmek Gerekir?

En çok sorulan sorulardan birisi de budur. Çiftler ne sıklıkla ilişkiye girmeli, ilişkiye girme sıklığının bir standardı var mı gibi sorular daima sorulur. İlişkiye girmek için belli bir zaman dilimi olmadığı gibi bunun belli bir sıklığı da yoktur. Bu sıklık çiftlerin kendi belirlediği doğal bir periyotta gerçekleşir. İlişkiye girme sıklığı iki yıldan fazla süren ilişkilerde ayda altı sefer olarak belirtilmiş. Ama bu, çiftlerin ihtiyaç ve isteklerine göre değişebilir. Hekimler haftada ortalama iki sefer yapılacak seksin normal sayı olduğunu belirtiyor.

Kaç Yaşında Cinsel İlişkiye Başlanmalı?

Uzmanlar 18 yaşından önce ilişkiye girmenin bireye hem fiziksel hem de psikolojik anlamda olumsuz yüklemeler yapacağını belirtiyor. Elbette cinselliği başlatmak için vücudun belli bir olgunluğa ve hormonal dengeye ulaşması lazım. Aslında bu, kişinin kendisini tamamen hazır hissetmesiyle alakalı bir durum. Kişi kendisini hazır hissettiğinde doğru kişiyle doğru zamanda ilişkiye adım atabilir. Bu yaş 20 de olabilir, 25 de. Tamamen hazır hissetmekle alakalı bir durum.

Hamileyken Cinsel İlişkiye Girilebilir mi?

Yaygın kanının aksine hamilelikte cinsel birlikteliğin bebeğe zararı yoktur. Ama daha evvelki hamileliklerde bir sorun varsa hekime danışmakta fayda var. Embriyonun durduğu rahim boşluğu ile vajina aynı organ değildir. Vajina kubbesiyle rahim boşluğu arasında ince engeller vardır. Bu yüzden de bebeğe zarar gelmesi neredeyse imkansızdır. Hamilelikte yaşanacak cinsel birleşmenin düşüğe sebep olduğu da yanılgıdan ibarettir. Çiftler gebelikte yaşanacak ilişki hakkında hekimlerinden ayrıntılı bilgiyi alabilirler. Hekiminize güvenin ve onun tavsiyelerini uygulamaya çalışın.

Adetliyken Cinsel İlişkiye Girilebilir mi?

Adet kanı bazı zararlı mikroorganizmaların üremesi için uygun bir ortam oluşturur. Kanın vücuttan atılabilmesi için rahim ağzı genişler ve bu yüzden de zararlı organizma ve enfeksiyonların daha geniş bir alana yayılmasına sebep olur. Bu sebeple mümkünse bu dönemde ilişkiye girmemek gerekir. İlişkiye girmek için reglin ilk iki gününü atlatmayı beklemek daha doğru olacaktır.

Cinsel İlişki Pozisyonları

Cinsel birleşme denilen fizyolojik olay temelde penisin vajina ile buluştuğu bir süreçtir. Ama bu sürecin kadının ve erkeğin duruş şekilleri açısından pek çok değişik hali vardır. Misyoner, kaşık, cenin, doggy ve buna benzer pek ok pozisyon aslında çiftlerin arasındaki tutku ve çekim gücüne bağlıdır. Hangisi daha çok zevk veriyorsa… Seçim size kalmış.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın