Evcil Hayvanlar

Kediler Nasıl Fare Yakalar?

Miskinlikleri, uykuya düşkün oluşları ve mırıl mırıl beni sev deyişleriyle başımızı her çevirdiğimiz yerde olan sevimli dostlarımız ve onların hiç bir hayvanda bulunmayan yetenekleri. Avcılık! Kediler diğer büyük kedigiller gibi avcılık yeteneğine sahiptir. İçgüdüsel olarak var olan bu yetenek onların doğa da var olmalarını sağlamaktadır. Ev kedilerinde bile bu yeteneğin körelmediğini görmekteyiz.

Avlanma konusunda doğadaki en başarılı canlı kedidir. Karnı tok olan bir kedi bile avlanma içgüdüsüne karşı koyamaz. Bu dayanılmaz dürtü bizleri bu canlılara yakınlaştırmaktadır. Köy ve kasabalar da hatta şehirler de bile kedilerin avcılık yelteğinden yararlanılmaktadır. Tarlaları, evleri ve sokakları saran fare ve böceklerin popülasyonunun aşırı artış göstermesin de bu can dostları devreye girmektedir. Bu aşırı çoğalmayı engellemek ve doğanın dengesini sağlamak kedilere düşmektedir.

Peki, Kediler Nasıl Fare Yakalar

Kediler bulundukları ortama çok iyi ayak uydurabilen canlılardır. Ayrıca kamufle olma yetenekleri de göz ardı edilemez. Keskin duyu organları ile bulundukları ortamdaki her sesi işitebilir her kokuyu alabilirler. Kediler ne kadar uykucu da olsalar en derin uykularında bile en ufak sesi işitirler. Bir kediyi izlediğinizde uyurken kulaklarının hareket ettiğini görebilirsiniz. Çok ilginçtir ki uykudan uyanma süreleri de saniyenin yarısıdır.

Kediler Nasıl Fare Yakalar? 1Miskinliklerinin yanında çevik oluşları, muntazam dengeleri ve hızlı koşmaları avlarını yakalamakta onlara avantaj sağlar. Gece karanlığında bile kedilerin muazzam gece görüşü sağlayan gözleri bir fareyi görmesini sağlar. Avına odaklanan bir kedi yere oldukça yakın bir şekilde, yavaş yavaş avına yaklaşır, atikliği ile hızlıca koşar ve pençelerini fareye geçirir daha sonra boğarak öldürür. Eğer bir gün evinize bir fare girecek olursa ya da istenmeyen böcekler evinizde çıkmaya başladıysa ilaçlatmadan önce evinize bir kedi almayı düşünün.

Etiketler

Yorum Ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın