Evcil Hayvanlar

Kediler Nasıl Felç Olur?

Kedilerde biz insanlar gibi felç olabiliyorlar. Kediler Nasıl Felç Olur sorusunun cevabını merak ediyorsanız yazımızı okumanızda fayda var. Kedilerin felç olmasının birçok sebebi olabilir. Bunlardan en ön planda olanı travmalarından bunun yanında diğer bazı hastalıklarda kedilerin felç olmalarını tetikleyebilir. Kedilerinde insanlar gibi MR, tomografi gibi cihazlarına girerek felç olup olmadıkları veteriner hekimler tarafından teşhis edilebiliyor.

Kedilerin Felç Olmasının Nedenleri Nelerdir?

Kediler bildiğiniz gibi oradan oraya atlayan boyundan büyük hareketler yapan yaramaz hayvan dostlarımızdır. Yaptıkları tehlikeli hareketler, trafik kazaları, çarpmalar, vurmalar gibi travmatik bir şekilde meydana gelen nedenlerin yanı sıra sinirlerine baskı yapan tümörler, disk fıtıkları da kedilerin felç kalmalarına sebep olur. Yani birçok neden kedilerin felç hastalığına yakalanmalarına sebep olmaktadır.

Felç Hastalığına Yakalanan Kediler Kurtulabilir mi ve Tedavi Yönetimi Nelerdir?

Elbette insanlarda olduğu gibi kedilerde de felç hastalığından kurtulmanın yolu vardır. Bu hastalıktan kurtulmanın en büyük yolu kuşkusuz uzman hekim gözetimi altında yapılan tedavilerdir. Kedileri bu hastalıktan kurtaracak tedaviden bahsetmemiz gerekirse; kedilerde felç etkilediği organa göre üç başlıkta ele alınır. Bunları sıralayacak olursak; Parapleji, Quadroploji ve Paralizdir.

Kediler Nasıl Felç Olur?Parapleji, kedinin her iki arka ayağının da felç olma durumudur. Quadroploji, kedinin bütün ayaklarının felç olma durumudur. Ve son olarak Parapleji, kedilerde lokal olarak oluşan felçlerdir. Kedilerin bu hastalığı veteriner hekim tarafından tedavi edilmediği sürece iyileşmeyecektir. O yüzden kediniz felç hastalığına yakalanırsa vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurun.

Veteriner hekim, gerekli araştırmaları ve tahlil yaparak kedinizin felcinin hangi bölgede olduğunu, neye bağlı olarak oluştuğunu bulur ve ona göre bir tedavi planı uygular. Kedilerde felç hastalığının tedavisi ilaç ve fizik tedavinin yanı sıra cerrahi bir müdahale ile de tedavi edilebilir. Burada sizin dikkat etmeniz gereken şeylerin başında kedinizin temizliğine özen göstermenizdir. Umarım kediler nasıl felç olur? Sorunuzun cevabı vermişizdir.

Etiketler

Yorum Ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın