Genel

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir?

İslam dininin farzlarından birisi olan kurban kesme ritüeli her Kurban bayramında yeniden gündeme gelir. Kurbanı usulüne uygun kesmek ve dağıtmak kadar pay etmek de oldukça mühim bir husus. Kurban eti paylaşımı hususunu iyi bilmek ve kaidesine uygun yapmak gerekir. Gelin kurban eti nasıl parçalanır ve pay edilir sorusunun yanıtına hep birlikte bakalım.

Kurban etini tartmak ve eşit paylaştırmak gerekir. Kurbanın sadece eti değil yağı ve sakatatı da paylaşılır. Eti tartmadan bölüşmek caiz değildir. Yedi kişiden dördüne etle beraber birer bacak, beşinciye etle birlikte derisi, altıncıya etle birlikte başı da verildiğinde tartmadan paylaşmak caiz hale gelir. Yedinciye bir şey gerekmez. Ya da 7 kişi kurbanlık ineği birisine teslim ederek “Kesmeye, kestirmeye, etini dilediğin gibi sarf etmeye seni umumi vekil ettik dediklerinde, bu umumi vekil etin bütününü herhangi birine verebilir yahut tartmadan ortaklar arasında göz kararı pay edebilir.

Kurban eti eşit biçimde tartıldıktan sonra paylaşmak için kura çekmek en doğru yöntem olacaktır. Zira bir malı ortaklar arasında pay etmek için kura çekmek hem sünnet hem de caizdir. Kurban etini tartmadan paylaşıp, diğerine defter, kalem, mendil türü şeyler verdiğinde paylaşma sahih, yani aslına uygun olur. Kurban kesildikten sonra henüz taksim edilmeden bir kısmının pişirilip ortaklar tarafından yenilmesi caizdir.

Kurban Eti Dağıtımı

Kurban etinin üçe bölünmesi uygundur. Kurban eti dağıtımı şöyle yapılmalıdır:

  1. Üçte biri kurban kesememiş fakir fukaraya sadaka olarak,
  2. Üçte biri eve gelen eş dost akrabaya ikram olarak,
  3. Kalan üçte bir ise ev halkına ayrılarak.

Kurban eti kimlere verilir sorusunun yanıtı dini sınırlar içinde bu şekildedir. Kurban etini kimseye vermeden ve dağıtmadan sadece hane içinde tüketmenin dini anlamda bir sevabı yoktur.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın