Gezi ve Seyahat

Pasaport Nasıl Alınır?

Pasaport, bulunduğu ülkeden bir başka ülkeye seyahat etmek isteyenlerin kendileri ile bilgilerin yer aldığı resmi cüzdanlara verilen addır. Yapılacak seyahatin amacı ve süresine göre değişen bu cüzdanlar, belirli aşamalar yerine getirildikten sonra uygun görülürse veriliyor. Pasaport nasıl alınır? sorusuna geçmeden önce kısaca pasaport çeşitleri ve ne anlama geldikleri hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Pasaportlar veriliş amaçlarına göre genel olarak 4 çeşittir. Bordo, gri, yeşil ve siyah renklerde verildikleri için bu renk isimleri ile de anılan pasaportlar, süreleri ve verilen kişinin konumuna göre çeşitlendiriliyor.

Umuma mahsus pasaport (Bordo): Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve KKTC vatandaşları tarafından alınan genel nitelikli pasaportlardır.

Hususi pasaport (Yeşil): Eski millet vekilleri, eski bakanlar ve bazı kamu personellerini kapsayan pasaport türüdür.

Hizmet pasaportu (Gri): Hükümetçe, Hususi İdarelerce veya Belediyelerce resmi görevler için yurt dışına gönderilen çalışanlar için geçerlidir.

Diplomatik pasaport (Siyah): Üst düzey devlet yetkililerine yurt dışına çıkmaları için verilen pasaport türüdür.

Pasaport türleri hakkındaki kısa bilgilerin ardından genel anlamda pasaport nasıl çıkarılır sorusunun cevabına geçebiliriz.

Pasaportlar, yurt dışına çıkmak için alınması gereken resmi cüzdanlardır. Bu resmi cüzdanların alınması için ilk yapılması gereken pasaport harç ve defter ücretinin ödenmesidir. Bu aşamayı gerçekleştirdikten sonra ödeme dekontunu saklamak gerekir. İkinci aşama olarak kişinin bağlı bulunduğu ilçe emniyet birimlerinden alacakları pasaport türüne uygun şekilde randevu alınır. Bu randevuya mutlaka kişinin kendisi, belirtilen evrakları eksiksiz olarak tamamlayıp gitmek zorundadır. Evrakların tesliminden sonra görevli memurun incelemesi ve imza atılmasının ardından alınmak istenen pasaport, 3 iş günü içinde postaya verilir. Bu konuda pasaport almak isteyen kişiye mutlaka bilgi verilir.

Pasaport Nasıl Alınır? 1Pasaport başvuru için gerekli evraklar ve ödemeler yapıldıktan sonra sorun çıkmadan başvuru değerlendirilip kısa sürede belge alınır. 18 yaşından küçük çocuklar için pasaport başvurusunda çocukların velilerinin mutlaka izin vermesi ve yanlarında olması gerekir. Aksi halde işlem yapılamaz.

Pasaport İçin Gerekli Evraklar

Pasaport için gerekli belgeler aşağıda maddeler halinde verilmiştir. Bu belgeler, genel olarak da bilinen bordo pasaport için geçerli olup diğer pasaportların alımlarında daha özel belgelere de ihtiyaç duyulur.

  • Nüfus cüzdanı
  • Son 6 ay içinde çekilmiş vesikalık fotograf
  • Ödenmesi gereken ücretlerin dekontları
  • Varsa eğer eski pasaportunuzu da mutlaka getirin

Pasaportlar hakkında en çok sorulan sorulardan birisi pasaport nereden alınır sorusudur. Pasaport almak için her birey, ikamet olarak bağlı bulunduğu ilçenin emniyet müdürlüklerine başvuruda bulunmalı. Bunun için internet üzerinden emniyet genel müdürlüğünün pasaport başvurusu ile ilgili sayfasını ziyaret edip online başvuru yapabilirsiniz. Size verilen tarih ve saatte geç kalmadan randevu yerinde olmanız ve belgeleri eksiksiz olarak teslim etmeniz gerekir.

Pasaport İçin Gerekli Evraklar

18 yaşından küçük çocuklar hakkında her ne kadar velileri karar verse de randevuya mutlaka kendilerinin de gelmesi gerekir. Bu 7 yaşından gün almış çocuklardan bile alınan parmak izi için mutlaka gereklidir. Eğer varsa çocukların da önceki pasaportları mutlaka randevuya getirilmeli.

Genel pasaportlar çoğunlukla 5 yıl süre ile verilir. Süre sonunda yeniden pasaport için işlemlerin başlatılması gerekir. Pasaport için başvuru yapıldığında 3 iş günü içinde postaya verilir. Ve en geç 7 iş günü içinde kargodan elinize ulaşır. Bunu hesaba katarak 10 iş günü içinde pasaportunuz elinize geçecek şekilde işlemlerinizi ve yolculuğunuzu ayarlayın. Belgelerin ve ödemelerin eksiksiz olması, zaman kazanmanıza ve zorlanmadan pasaportunuzu almanızı sağlayacaktır.

Etiketler

Yorum Ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın