Moda ve Kişisel Bakım

Perma Nasıl Yapılır?

Perma saç, yıllar öncesinden dahi kullanılan kimyasal işlemler ile düz veya dalgalı saçların kıvırcık hale getirilmesine denir. Saç kıvırtıcısı veya bigudi gibi şeyler ile kıvırcık ve dolgun saçlara sahip olmak mümkündür. Fakat perma yaptırmak görüldüğü gibi kolay değildir. Permayı yaptıracak olanların, işini iyi bilen bir kuaföre veya güzellik merkezine gitmesi gerekir.

Perma Nasıl Yapılır?

Perma işlemi, kimyasal işlemler ile yapıldığı için kişinin ilk önce, dirsek içine veya kulağının arkasına azıcık perma losyonu sürerek permaya karşı bir alerjisi olup olmadığı test edilmelidir. Aksi takdirde perma yapımı, birçok kişide farklı alerjilere ve yan etkilere sebep olabilir. Permanın birçok modeli vardır.

Permanın Yan Etkileri Nedir?

Deride kızarıklık, dökülme, kaşıntı gibi yan etkiler permanın yan etkilerinden sadece birkaçıdır. Bu tür alerjik sorunlar, kişiden kişiye değişmekle beraber farklı yan etkilerde görülebilir. Sivilce gibi yan etkilerin görülmesi muhtemeldir.

Perma Saç Modelleri Nedir?

Birçok permalı saç modellerinin olduğunu söylemek mümkündür. Perma modellerinden birkaçını sayacak olursak; su dalgası perma, kalıcı perma, ince perma, iri dalgalı perma, kalın perma gibi modeller perma çeşitlerindendir.

Perma yaptırmak kişinin isteğine bağlı olmakla beraber modelini de seçebilmektedir. Kalın, dalgalı, ince gibi modeller yapılmaktadır. Fakat bu tür modeller kişinin yüz hatlarına göre yapıldığında daha güzel duracaktır. Perma çeşitlerinin açıklamaları şöyledir;

Perma Nasıl Yapılır? 2

Kalın bukleli perma: Bu perma türü, çok doğal bir perma türüdür. Uzun saçlara uygulandığında kişinin kusursuz görüneceği kesindir. Kısa saçlarda da uygulanabilen kalın perma, daha çok minyon tiplerde yapılmalıdır. Minyon yüz hatlarına sahip olanlar kalın bukleli perma yaptırmalıdır.

İnce perma: Bu perma türünde ise saçlar ince ince bukle haline getirileceğinden dolayı ince telli saç tipine sahip olan bayanların yaptırması doğru olacaktır. Bu perma çeşidi, her tür bayanın yüzüne gidecektir. İnce perma daha doğal bir görüntü yakalamak isteyenlerin tercih etmesi gereken tarzdır.

Su dalgası perma: Bu perma çeşidinde ise kişinin saçları kısa veya uzun fark etmeksizin yaptırabilir. Her iki saç türünde de muhteşem duran bu perma, ayrıca doğal görünümüyle de herkesin hoşuna gidecektir. Yuvarlak veya oval yüz hatlarına sahip olan kişiler yaptırabilir. Diğer yüz hatlarına sahip olanların da yaptırabilir.

İri dalga perma: Bu çeşitte, su dalgası permadan biraz daha kalın olarak yapılan perma çeşidine verilen addır. Bu tür permaların yüz hat sınırı veya saç uzunluğu, kısalığı gibi detaylar yoktur. Yaptıran herkesin memnun kalacağı ve hoşuna gideceği kesindir.

Perma Nasıl Yapılır? 4

Perma Yaptırmak Saçlara Zarar Verir mi?

Perma yaptırmak saçlara zarar vermez. Fakat kişinin alerjik durumları var ise yaptırmaması daha sağlıklı olacaktır. Kişinin muhakkak alerji testine tabi tutulması gerekir. Bunun yanı sıra saç bakımını sıklaştırması ve badem yağı argan yağı gibi saça uygulanan doğal yöntemleri kullanmaya özen göstermesi gerekebilir.

Perma Yapımının Maliyeti Ne Kadardır?

Perma yapımının maliyeti çok yüksek olmamakla birlikte kaliteden kaliteye, yerden yere, kuaförden kuaföre, güzellik merkezlerine göre farklılık göstereceği kesindir. 50 ila 250 lira arasında değişiklik gösteren fiyatlar söylemek mümkündür.

Perma Nasıl Yapılır? 3

Perma Kaç Ay Dayanmaktadır?

Kalıcı perma işleminin dayanıklılık süresi yapılan perma işlemine göre değişiklik gösterebilir. Kimisinde 4 ay dayanırken kimisinde 3 ay dayanıklı gösterir. Bu da yapılan perma işlemine bağlı olmaktadır. Kaliteli permalı saç yapımı bu yüzden önemlidir. İşini doğru ve iyi bilen birine perma yaptırtmak, kişiyi memnun edecektir. Hepsinin yanında perma son dönemlerde sıkça tercih edilen ve modası yeniden dönemimize taşınan bir akım olmaya başladı.

Etiketler

Yorum Ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın