Yeme İçme

Sade Kek Nasıl Yapılır

Bugün en temel kek tarifi olarak Sade kek tarifimi paylaşmak istiyorum. Devamında vereceğim notlarla bu tarif üzerinde yapacağınız küçük değişikliklerle pek çok farklı kek yapabileceksiniz.

SADE KEK İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

  • 3 yumurta (orta boy)
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı süt
  • ½ su bardağı sıvıyağ ( benim tercihim zeytin yağ ama eritilmiş yumuşak margarin de kullanılabilir)
  • 2,5 su bardağı un
  • 1 paket vanilya
  • 1 paket kabartma tozu

O YOK BU YOK KEKSİZ Mİ KALALIM

Elbette keksiz kalmayalım, engeller moralimizi bozmasın… yola devam, elimizde olmayan malzemelere yerine neler kullanabiliriz bir göz atalım.

Sütüm yok ne yapmalıyım; Evde yoğurdumuz varsa 1 bardak süt yerine 3 çorba kaşığı yoğurt kullanabiliriz,

Mikserim yok; herhangi bir çırpıcı yada büyük bir çatalla çırpma işlemini kendi kolunuzun kuvvetiyle yapabilirsiniz.

Kek kalıbım yok; evde fırına girebilecek bir borcamda da kekinizi pişirebilirsiniz ama yine kalıpta olduğu gibi kabınızı yağlayıp un serpmeyi ihmal etmeyin.

Evde sadece 2 tane yumurtam var ne yapmalıyım; belki biraz daha az olacak kekimiz ama verilen ölçüleri azaltarak kekinizi yapabilirsiniz.

ŞİMDİ KEK YAPMA ZAMANI

3 orta boy yumurtayı derince bir çırpma kabına kırıp üzerine 1 su bardağı toz şekerimizi ekliyoruz.

ben karıştırmaya başlamadan önce bu ikiliyi  bir süre (5 dakika kadar) bekletiyorum bu şekerin erimesinde yardımcı olacaktır. Mikserle şeker ve yumurta karışımımızı önce düşük devirde sonra yüksek devirde yumurtalar beyazlaşıp karışım kabarana köpük köpük olana kadar çırpıyoruz bu işlem çırpıcımıza göre 5-7 dakika sürecektir.

Evinizde mikseriniz yoksa bunu çok da dert etmeyin hiçbir şey istekle yapılan bir keke engel olmamalı bir çırpıcı yada büyük bir çatalla bile yumurtanızla şekeri çırpabilirsiniz, böyle bir durumda kabarma işini çok da dert etmeyin derim. Yumurta ve şeker köpürüp beyazlaştıktan sonra üzerine 1 su bardağı sütümüzü ve ½ su bardağı sıvı yağımızı ekliyoruz karıştırıyoruz. Sıvı karışımımıza unumuzu, vanilya ve kabartma tozumuzu da ilave ediyoruz, Katı malzemelerimizi karıştırırken artık miksere ihtiyacımız kalmıyor kabarmış yumurtayı çok da öldürmenin anlamı yok tahta bir kaşıkla yavaş yavaş karıştırarak un vanilya kabartma tozu karışımını sıvı karışımımıza yediriyoruz. Mümkünse katı malzemelerimizi yani un kabartma tozu ve vanilyayı bir elekten geçirerek ayrı bir kapta karıştırdıktan sonra sıvı karışımımıza ekleyelim havalanmış un kekimizin kabarmasına katkı sağlayacaktır. Eleğimiz yoksa bunu dert etmiyoruz ve yolumuza devam ediyoruz ancak önemli noktalardan biri kabartma tozu ve vanilyanın önceden una karışması ve sonra sıvıyla teması olacaktır böylece topaklanıp karışmadan kalan kabarma tozu ve vanilya ile karşılaşmamış oluruz. Sıvı karışıma unumuzu yedirdikten sonra yarı akışkan çok sıvı yada katı olmayan boza kıvamından biraz daha koyu bir karışım elde ediyoruz. Bu karışımımızı önceden yağladığımız ve yağlama sonrası bir tutam un serptiğimiz kek kalıbımıza, yavaşça kalıba yayılacak şekilde döküyoruz.

Kalıbımızı yağlarken dikkat edeceklerimizi bir kez daha hatırlayalım kalıbımızın önceki pişirmelerden iyice temizlenmiş olması kurumuş yapışmış kalıntıların üzerinde olmaması, ayrıca kalıbımızın çizikler içermemesi önemli. Temiz ve kuru kalıbımızın her tarafını yağlamış olmalıyız ki kekimiz daha güzel kabarsın ve kekimizi piştikten sonra kolayca kalıptan çıkartabilelim. Yağlama sonrası kalıba serptiğimiz un hem yapışmayı engellemeye yardımcı olacak hem kabarmayı destekleyecektir. Kalıbın margarinle yağlanıp biraz buz dolabında(kısa süre margarin biraz donana kadar bekletilmesi bu şekilde yağlanan kalıba un serpildikten sonra kekin kalıba alınması  yöntemi de kullanılabilir ama bu biraz daha zahmetli bir süreç. Artık kalıbımızda pişmeyi bekleyen kekimizi fırına verme zamanı, önceden 170 derecede ısıttığımız fırınımızın ortasına kek kalıbımızı yerleştirip maksimum 35-40 dakika kekimizi pişirmemiz yeterli olacaktır.

Kekimizi fırına attıktan sonra ilk 20 dakika kesinlikle fırını açmayalım ani ısı kayıpları yeni yeni kabarmakta olan kekimizin kabarmasını engelleyecektir. 30 dakikadan sonra kekimizi dikkate gözlemleyelim kalıbın kenarlarından hafifçe ayrıldığını görüyorsak kekimize bir kürdan yada çatal batırarak pişme testi yapabiliriz, kürdan yada çatlımız temiz çıkıyorsa kekimiz pişmiştir eğer kekimiz sıvı olarak batırdığımız kürdan yada çatala bulaşıyorsa biraz daha beklemeliyiz.

Piştiğine kanaat getirdiğimiz kekimizi fırından çıkardıktan sonra kalıptan çıkarmadan önce mutlaka bir süre en az 15-20 dakika ilk sıcaklığı geçene kadar bekletmeliyiz.

Soğuyan kekimizi yavaşça kalıptan çıkarıp servis yapabiliriz, servis öncesi kekinizin üzerine görüntüsünü daha güzelleştirmek için pudra şekeri yada süsleme şekerleri serpebilirsiniz, afiyet olsun 🙂

NOTLAR

KAKAOLU KEK TARİFİ

Katı karışımınıza 2- 3 çorba kaşığı kako ekleyerek ve şekerinizi 1 su bardağı yerine 1,5 su bardağına çıkararak çok güzel kakaolu bir kek yapabilirsiniz.

SUSAMLI KEK TARİFİ

Margarinle yağladığınız kalımınıza bolca susam serptikten sonra hazırladığınız  kek karışımınızı kalıba dökerseniz .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler

Yorum Ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın