Oyun

Uno Kuralları Nelerdir, Uno Nasıl Oynanır?

Kart oyunlarını pek çoğumuz biliriz. Hiç oynanamamış olsak bile en azından ismine aşinayızdır. Peki uno ismini hiç duydunuz mu? Bir kart oyunu. Uno iki yahut on kişi ile oynanan bir kart oyunudur. Bu oyun hem şans hem zeka hem de beceri gerektirir. Oyunun temel amacı eldeki kartları bitiren ilk oyuncu olmaktır. Her oyunda olduğu gibi bu oyunda da kart özelliklerini ve değerlerini, bir de tabii oyun taktiklerini bilmek gerekir. Oyunda kağıtlar dikkatlice takip edilmeli ve tüm kağıtlar diğer oyunculardan evvel bitirilmelidir.  Uno oyun olarak her yaş grubuna hitap eder; öyle ki bu oyunu 7’den 70’e her yaş grubundan insan oynayabilir. Uno kartları özeldir iskambil kağıtları yahut başka bir oyuna ait kartlarla oynanmaz.

Uno Kuralları

Klasik oyun kartlarının dışında Örümcek Adam ve Disney Prensesleri gibi çizgi film karakterlerini içeren kartlar da vardır. Uno oyun üreticisi olan Mattel firması farklı uno sürümlerini de yapmıştır. Bu oyunlara ekstra kartlar ve rastgele kart çekme özellikleri eklenmiştir. Apple ve Android cihazlara uno uygulamaları indirebilirsiniz. Hatta oyunun bilgisayar versiyonlarını satın alıp Facebook üzerinden de oynayabilirsiniz.

Uno oyun kuralları biraz pis yedili oyununa benzer diyebiliriz. Pis yedili oyununda da eldeki kağıdı ilk bitiren oyunu kazanır. Puanlama kısmı her iki oyunda farklıdır. Oyun bittiğinde diğer oyuncuların ellerindeki kartların toplamı sizin hanenize yazılıyor. Bu oyunda amaç en yüksek puanı alabilmek. Ve 500 puanı geçebilen oyunu kazanıyor. Oyunda iki adet renk değiştirme kartı oluyor. Bir kart sadece renk değiştirir diğer kart ise hem renk değiştirir hem de kart çektirir.

Uno Kartlarının Özellikleri

Kart oyunu dört farklı renkte kartla oynanır. Kart renkleri sarı, yeşil, mavi ve kırmızıdır. Oyunda toplam 108 kart bulunur. Her renk kartta 0’dan 9’a kadar rakamlar bulunur. Bir de bu kartların yanında sayısı olmayan 5 kart türü bulunur. Bunlar 2 kart çek, Revors, pas geç, joker, 4 kat çek ve jokerdir.

Uno Kuralları

Nasıl Oynanır?

Gelelim uno oyun kuralları kısmına…

  • Önce oyundan bir kişi uno kağıtlarını dağıtır. Her oyuncuya 7 kart düşer. Her oyuncu oyun 7 adet kartla başlar.
  • Her oyuncuya 7 adet kart dağıtıldıktan sonra kalan kartlar üstü kapalı olacak şekilde ortaya konulur.
  • Ortadaki desteden 1 adet kağıt açılır ve oyuna başlayacak kişi bu karta göre oynamak zorundadır. Kağıdı çeken oyuncular ortadaki desteden çeker.
  • Uno oyun dağıtıcı kişinin solunda kalan oyuncuyla başlar. Oyuncu uygun olan hareket kartları ya da yabani kartlardan biriyle oynayabilir. Eğer oynayamazsa yahut elindeki kartı kullanmamaya karar verirse kura destesindeki kağıtlardan bir tane çeker. Oyuncu bu kartı kullanma zamanını kendisi belirler. Ama elinde kart olması illaki atması gerektiği anlamına da gelmez. Yani elindeki kartı atmak zorunda değildir.
  • Ortadaki kartın rengi neyse ondan devam etme zorunluluğunuz var. Sözgelimi yerde kırmızı 3 varsa siz de ya kırmızı renkte bir kağıt ya da farklı renkte ama aynı rakam yani 3’lüyü atabilirsiniz. Yani ya rengin ya da rakamın tutması lazım.
  • Elinde son kağıt kalan oyuncu “Uno” diyerek elinde tek kağıt kaldığını söylemek zorundadır. Eğer bunu bildirmeyi unutursa ceza olarak yerde bulunan desteden 1 adet kağıt çekmek zorundadır.

Peki Uno Kartları Puanı Nasıl Hesaplanır?

Üzerinde rakam olan kartların puanı kendi sayı değeri olarak kabul edilir. Mesela elinizde 3 ve 4 kaldıysa puanınız 7 olarak kabul edilir. Artık içinizdeki uno oyunu oyna sesine kulak verip ekibi tamamlayarak bu sürükleyici ve keyifli oyunu oynayabilirsiniz.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın