Moda ve Kişisel Bakım

Yüz Maskesi Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı her yaştan ve her cinsten insanın ihtiyacı olan ve sağlık için mutlaka dikkat etmesi gereken bir olgudur. Yeterince bakımı yapılmayan ve temizlenmeyen ciltlerde bir süre sonra akne, siyah nokta, sivilce, kırışma gibi  sorunlar belirmektedir.

Ancak cilt bakımı sanıldığının aksine biraz özen gösterilmesi halinde çok kolay ve zevkle yapılabilmektedir. Makalemizde yüz maskesi nasıl yapılır, maske çeşitleri ve evde yüz maskesi için nelerden faydalanabilirsiniz anlatmaya çalışacağız.

Yüz Maskesi Nasıl Yapılır? 1

Bakımlı olmak, güzel olmak ve sağlıklı olmak için doğanın bize sunduğu bir çok sebze ve meyveden faydalanabiliriz. Yeter ki biz bilgili ve istekli olalım. Cilt bakımı için sadece maske yapmak elbette ki yeterli değildir. İyi bir cilt bakımı için cildin öncelikle temiz tutulması gerekmektedir. Bunun için cildin her sabah mutlaka bol su ile yıkanması, yıkma esnasında doğal ürünlerden yardım alınması gerekmektedir.

Ayrıca yüzün akşam yatmadan öncede yıkanarak günün kirinden ve makyajda arındırılması gerekmektedir. Temizlemek için gerek duyulması halinde temizleme toksinleri de kullanılabilir. Temizlikten sonra cilt için gerekli olan nemin ona verilmesi amacı ile nemlendirici krem kullanılması da önemlidir.

Ayrıca cildin güneş ışınlarından korunması, stresten uzak durulması ve tüketilen gıdalara da dikkat edilmesi gerekmektedir. Tüm bunların yanında maske yapımı tariflerini de öğrenerek evde yapılan yüz maskeleri ile cildin bakımına katkıda bulunulmalıdır.

Evde yüz maskesi yapmak için her evde bulunan malzemeler ile maske nasıl yapılır birkaç örnek.

  1. Muz Maskesi : Kuru ciltleri güçlendirmek ve nemlendirmek için bir adet muz püre haline getirilir ve yüze sürülür. 15 – 20 dakika ciltte kuruması beklendikten sonra ılık su ile yüz yıkanır. Muz maskesine ilave olarak 2 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı yoğurt ilave ederek de uygulayabilirsiniz.
  2. Elma Sirkesi : Yağlı ciltlerin beslenmesini sağlamak amacıyla bir bardak suyun içierisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi eklenir ve karıştırılır. Elde edilen karışım cilde sürüldükten sonra 10 – 15 dakika beklenir ve cilt sonrasında temizlenir.
  3. Yoğurt Maskesi : Yağlı ve karma ciltlerin temizlenmei ve yumuşatılması için uygulanabilecek olan bu maske, bir kase yoğurt ince bir tabaka şeklinde cilde sürülür ve 15 – 20 dakika kuruması beklendikten sonra temizlenir.
  4. Limon Maskesi : Kuru ve karma ciltlerin nemlendirilmesi ve düzenlenmesi amacıyla 1 çeyrek su bardağı badem yada zeytinyağına 1 adet limon suyu sıkılır ve karıştırılır. Hazırlanan karışım cilde sürülür ve 10 – 15 dakika kuruması beklendikten sonra temizlenir.
  5. Bal, Muz ve zencefil maskesi : Evde yapılan yüz maskeleri arasında bir diğeri de kuru ve karma ciltleri nemlendirmek ve dengelemek için yarım muz, yarım yemek kaşığı zencefil ve 2 yemek kaşığı bal karıştırılarak püre haline getirilir ve cilde sürülür. 10 – 15 dakika kuruması belendikten sonra soğuk su ile yıkanır.
  6. Nar ve Bal Maskesi : Bal her derde deva bir besin kaynağıdır. Cilt maskelerinde de bolca kullanılmaktadır. Yağlı ve karma ciltleri arındırmak ve canlandırmak için 2 yemek kaşığı nar, 1 su bardağı çiğ yulaf ve 2 yemek kaşığı bal güzelce karıştırılır ve yüze dairesel hareketler ile sürülü. 3 dakika süresince cilde masaj yaptıktan sonra cilt temizlenir.

Yüz Maskesi Nasıl Yapılır? 2

Doğanın bize sunmuş olduğu bir çok üründen faydalanarak maske yapabilirsiniz. Salatalık, çilek, papates, yeşil çay, zeytinyağı, soda da diğer evde yüz maskesi yapılabilecek ürünlerdir.

Etiketler

Yorum Ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın